Seni Kara Saplı Bıçak Gibi Sineme Sapladılar

  • 0
dddd

Seni Kara Saplı Bıçak Gibi Sineme Sapladılar

Herkes Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Karadut” şiirini Karısı Eren Eyüboğlu’na yazdığını düşünür. Oysa o, bu şiiri Maria Gerekmezyan’a yazmıştır.

Uzun zamandır temizleyemediğim kitaplığımın önünde durmuş neresinden başlasam diye düşünürken gözüme şiir bölümünde ters duran iki kitap takıldı. Ne olduklarına bakmak için elime aldığımda buruk bir acı saplandı yüreğime…

Türk resim sanatı ve edebiyatının ustalarından Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Karadut ve Dol Karabakır Dol” (Türkiye İş Bankası Yayınları) adlı şiir kitaplarıydı bunlar. Bedri Rahmi’nin yasak aşkı geldi aklıma, olduğum yere çöktüm. Karadut şiirini açıp okumaya başladım.

Herkes Karadut şiirini Karısı Eren Eyüboğlu’na yazdığını düşünür. Oysa o, bu şiiri Maria Gerekmezyan’a yazmıştır. Maria, Bedri Rahmi’nin asistanlık yaptığı Güzel Sanatlar Akademisi’nin heykel bölümüne misafir öğrenci olarak gelmiş, Bedri Rahminin kalbini çalmıştı. Bu ilişkiyi Eren Eyüboğlu dahil artık herkes biliyordu. Bedri Rahmi bu dönemde sanatının doruğuna tırmanıyordu.

1946 yılında bütün dünya büyük savaşın etkisinden yeni yeni kurtulmaya başlamışken, Mari menenjit tüberküloz hastalığına yakalanır. Tedavisi için gereken ilaçları o zamanın koşullarında bulmak ve satın almak çok zordur. Bedri Rahmi İlaçları satın almak ve sevgilisini tedavi ettirmek için tablolarını satar. Ama çabaları sonuçsuz kalır. “Kadınım, Kısrağım, Karımsın” dediği Maria 32 yaşında hayata veda eder.

1949 yılında bir davette Bedri Rahmi’den bir şiir okumasını isterler. Dinleyenler arasında karısı Eren Eyüboğlu’da vardır. Ayağa kalkar ve hepimizin dilinde bir türkü olan Karadut şiirini okumaya başlar.

Karadutum, çatal karam, çingenem
Nar tanem, nur tanem, bir tanem
Ağaç isem dalımsın salkım saçak
Petek isem balımsın ağulum
Günahımsın, vebalimsin…

Bu geceden sonra Eren Eyüboğlu Fransa’ya döner… Eren Eyüboğlu ölünceye kadar Bedri Rahminin yanında ona destek olur.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Karadut’un sadece şiirini yazmadı, onu pek çok resminde de yaşattı, çoğalttı. Yaptığı resimler Bedri Rahmi’nin ölümünün ardından 1979 yılında açılan Karadut sergisinde yer aldı.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Maria öldükten sonra yazdığı “Hüzün Geldi” şiirinin en sevdiğim dizeleri ile noktalıyorum.

“türküler bitti / halaylar durdu / horonlar durdu / hüzün geldi başköşeye kuruldu / yoruldu yüreğim, yoruldu.”

“Hüzün Geldi – Dol Karabakır Dol / İş Bankası Yayınları Sayfa 119”

İyi okumalar…

02.03.2009


Leave a Reply